• aulh.png

Πειραματικό Γυμνάσιο

Αγαπητοί γονείς , όπως ίσως γνωρίζετε έχει ιδρυθεί στην Καλαμάτα Πειραματικό Γυμνάσιο ( πρώην 7ο Γυμνάσιο). Αν θέλετε να φοιτήσουν τα παιδιά σας στο εν λόγω γυμνάσιο θα πρέπει να κάνετε ηλεκτρονική αίτηση από 28-05-2021 έως και 17-6-2021 στο σύνδεσμο: https://www.gov.gr/ipiresies/ekpaideuse/eggraphe-se-skholeio/eggraphe-se-protupo-peiramatiko-skholeio, μέσω της Ενιαίας Ψηφιακής Πύλης Δημόσιας Διοίκησης. Στη συνέχεια θα γίνει κλήρωση και θα ενημερωθείτε για τα αποτελέσματα.

Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να βρείτε εδώ

Δελτίο τύπου

Εμείς και «ο Κήπος της Λυσούς» … φυντάνι φυτεύουμε στη γη.

Ο "Κήπος της Λυσούς"  είναι το εκπαιδευτικό φυτώριο που λειτουργεί στο χώρο του Γεωπονικού Κέντρου Δήμητρα - ΕΛΓΟ με στόχο άτομα με αναπηρίες να εκπαιδευτούν επαγγελματικά σε αγροτικές δραστηριότητες από μια ομάδα ειδικών επιστημόνων  (γεωπόνο, ψυχολόγο, κοινωνικό λειτουργό, εκπαιδευτικό ειδικής αγωγής,  εκπαιδευτικούς άλλων δραστηριοτήτων – τεχνίτες όπως κατασκευαστές παρτεριών  κ.α.)

Για τα περιφερειακά όμως σχολεία, όπως το 18ο Δημοτικό Σχολείο, αποτελεί και μια εκπαιδευτική «όαση» που μας θυμίζει το σχολείο μας προ κορονοϊού όπου μπορούσαμε να βγούμε έξω από το σχολείο για εξορμήσεις στη φύση, αλλά και μας υποδεικνύει πώς θα πρέπει να είναι το σχολείο του μέλλοντος με βιωματικά εργαστήρια στην ύπαιθρο και  με άμεση ενασχόληση με τη γη.

Βραβείο eTwinning 2021

Το 18o Δημοτικό Σχολείο Καλαμάτας κέρδισε το 1ο Ευρωπαϊκό Βραβείο eTwinning 2021

στην ηλικιακή κατηγορία 7 έως 11 ετών για τη συμμετοχή του στο εκπαιδευτικό έργο

"Animal friends in an Animal-friendly world" (Φίλοι ζώων σε έναν κόσμο φιλικό

προς τα ζώα), ανάμεσα σε 870 έργα που υποβλήθηκαν. Η διάκριση αυτή είναι η

μεγαλύτερη στην ευρωπαϊκή κοινότητα του eTwinning. Το έργο υλοποιήθηκε σε

συνεργασία με άλλα ευρωπαϊκά σχολεία κατά το σχολικό έτος 2019-2020 και σε αυτό

συμμετείχε το Ε2 τμήμα του σχολείου με υπεύθυνη την κ. Αθανασία Διαμαντοπούλου,

εκπαιδευτικό Αγγλικών.

Μπορείτε να δείτε ολόκληρο το δελτίο τύπου εδώ

ΕΓΓΡΑΦΕΣ 2021-2022

Σας γνωρίζουμε ότι, οι εγγραφές των μαθητών της Πρώτης Τάξης για το σχολικό έτος 2021-2022  πραγματοποιούνται από 1 έως  20 Μαρτίου  2021 . Τα δικαιολογητικά που απαιτούνται είναι τα εξής :

α) Αίτηση εγγραφής (θα δοθεί από το σχολείο)

β) Επίδειξη βιβλιαρίου υγείας του μαθητή, ή προσκόμιση άλλου στοιχείου στο οποίο φαίνεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια

γ) Αποδεικτικό στοιχείο με το οποίο , κατά την κρίση του διευθυντή του σχολείου , φαίνεται η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή (συμβόλαιο , λογαριασμός ΔΕΗ, ΟΤΕ, ΔΕΥΑΚ, υπεύθυνη δήλωση ) .

δ) Βεβαίωση φοίτησης νηπιαγωγείου.

ε) Το  Πιστοποιητικό γεννήσεως  θα αναζητηθεί από το σχολείο.

στ)Το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή ( Α.Δ.Υ.Μ.) θα σας δοθεί από το σχολείο. ( Συμπληρώνεται από παιδίατρο ή γενικό ιατρό)

Mighty Free Joomla Templates by MightyJoomla